Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

AKGÜL’den Kene Uyarısı

Gümüşhacıköy Toplum Sağlığı Merkezi Sağlık Gurup Başkanı Bayram Akgül, yaz ayının gelmesiyle kenelerin neden olduğu Kırım Kango Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşları uyardı.

AKGÜL’den Kene Uyarısı
AKGÜL’den Kene Uyarısı Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

ümüşhacıköy Toplum Sağlığı Merkezi Sağlık Gurup Başkanı Bayram Akgül, yaz ayının gelmesiyle kenelerin neden olduğu Kırım Kango Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşları uyardı.

Akgül, yaptığı açıklamada, mümkün olduğu kadar vatandaşların kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durması gerektiğini söyledi.

İlçede tarla işlerinin başlamasıyla çiftçilerin sebze-meyve dikimi için araziye çıktığı günlerde son derece dikkatli olmaları uyarısında bulunan Akgül, şunları kaydetti:
"Pikniğe, özellikle tarım arazileri gibi yerlere giden çiftçilerimiz mümkün olduğunca vücutta açık kısım kalmamasına özen göstermeli, kenelerin daha kolay fark edilmesi nedeniyle açık renkli elbiseleri tercih etmeleri gerekir. Kenelerin vücuda girebileceği yerlerin kapatılması çok önemli bir tedbirdir. Dönüşte mutlaka vücut ve elbiseler kene yönünden kontrol edilmeli, kıyafetlerde kene varsa uygun şekilde uzaklaştırılmalıdır. Özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar vücutlarını, çocuklarının vücutlarını ve elbiselerini sık sık kene yönünden kontrol etmelidirler."

Yapılan kontrollerde vücudun herhangi bir yerini kene ısırmış ise kesinlikle keneye çıplak elle dokunmadan eldiven kağıt gibi bir materyalle kısa sürede keneyi parçalamadan çıkararak vücutlarından uzaklaştırmalı yakmaya öldürmeye çalışmamalı ve çıkarılan keneyi içinde çamaşır suyu olan ağzı kapalı bir şişeye koymaları gerekir. Ve en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X