Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Ölgün; 'KATLİAMLARA, ÖLÜMLERE ALIŞMAYACAĞIZ, UNUTMAYACAĞIZ'

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün; “2 Temmuz 1993'te yaşanan Sivas Katliamı'nın üzerinden 27 yıl geçti. Yirmi yedi yıl önce Madımak Oteli'ne düşen ateş yüreğimizi dağlamaya devam ediyor” dedi.

Ölgün; 'KATLİAMLARA, ÖLÜMLERE ALIŞMAYACAĞIZ, UNUTMAYACAĞIZ'
Ölgün; 'KATLİAMLARA, ÖLÜMLERE ALIŞMAYACAĞIZ, UNUTMAYACAĞIZ' Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün; “2 Temmuz 1993'te yaşanan Sivas Katliamı'nın üzerinden 27 yıl geçti. Yirmi yedi yıl önce Madımak Oteli'ne düşen ateş yüreğimizi dağlamaya devam ediyor” dedi.

Örgün açıklamasının devamında; “Bundan tam 27 yıl önce; günler öncesinden gazete yazılarıyla, hedef göstererek, provokasyonlarla katliamı hazırlayanlar aydınlarımızı, “yaşasın şeriat” sloganları eşliğinde, yakarak katletmiştir.

Ülkemizin aydınlık yüzü 33 canımızın bilime, aydınlığa, cumhuriyet fikrine, seküler yaşama düşman Orta çağ zihniyetinin temsilcileri tarafından canice yakılarak aramızdan koparıldığı Sivas-Madımak katliamı ne ilk ne de son katliamdır.

Çünkü farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gören tekçi-otoriter zihniyet yeni katliamlara davetiye çıkarmaya devam etmiştir.Yaşanan onca katliam gibi Sivas katliamının da gerçek sorumlularının açığa çıkarılıp hesap sorulması engellenmiştir.

Katliamda maşa görevini yerine getiren katiller bile siyasi iktidar tarafından kollanmıştır.
Adresi, ikametgâhı belli olan firari sanıklar yıllarca bulun(a)mamış! Katillerin avukatları mevcut siyasal iktidar tarafından milletvekili yapılarak ödüllendirmiştir. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağı evrensel hukuk ilkesi ve bu ilkeye uygun olarak Türk Ceza Kanunu'nda yer alan düzenleme yok sayılmıştır. Katliamın firari sanıkları zaman aşımından yararlandırılmıştır.

Ne yazık ki aynı coğrafyada barış içinde, kardeşçe bir arada yaşama zeminimizi hedef alanlar bugün de iş başındadır.Aradan geçen 27 yıla rağmen 33 insanımızın canice yakılarak öldürülmesine hala katliam demiyorlar.

Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan katliama “Sivas olayları”, katledilen insanlara “vefat edenler” demeyi sürdürüyorlar.Hayatımızın her hücresinin ülkeyi karanlığa boğmak isteyen gerici yobaz zihniyetle kuşatılmasına seyirci kalmamızı istiyorlar.Her geçen gün daha çekilmez hale gelen baskı, zor ve sömürü düzenine teslim olmamızı, insanlığa karşı işlenen katliamları unutmamızı bekliyorlar.
Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Karanlığa teslim olmayacağız. Kutuplaştırma siyasetine karşı zenginliğimiz olan farklılıklarımızı ısrarla ve inatla koruyacağız.

Özgür, demokratik, laik bir ülkede barış içinde bir arada yaşam mücadelemize devam
edeceğiz. Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız” dedi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X