Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

Amasya Baro Başkanı Derindere Yeni Adli Yılın Açılışıyla İlgili Açıklama Yaptı

Amasya Barosu Yönetim Kurulu Adına Baro Başkanı Av. A. Melik Derindere, Öncelikle Değerli Meslektaşlarımın, Tüm Hakim ve Savcılarımızın, Adliye çalışanlarının yeni adli yılını kutluyor, başarılı ve sağlıklı bir dönem geçmesini diliyorum dedi.

Amasya Baro Başkanı Derindere Yeni Adli Yılın Açılışıyla İlgili Açıklama Yaptı
Amasya Baro Başkanı Derindere Yeni Adli Yılın Açılışıyla İlgili Açıklama Yaptı Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Amasya Barosu Yönetim Kurulu Adına Baro Başkanı Av. A. Melik Derindere, Öncelikle Değerli Meslektaşlarımın, Tüm Hakim ve Savcılarımızın, Adliye çalışanlarının yeni adli yılını kutluyor, başarılı ve sağlıklı bir dönem geçmesini diliyorum dedi.

Baro Başkanı Derindere yeni adli yılın açılışıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dünya ve ülke çapında yaşanan Pandemi nedeniyle gerek yaşam koşulları gerekse mesleği icra etmenin zorlaştığı bir dönemde öncelikli ve en önemli sorunumuzun sağlığımızı korumak olduğunu tekraren vurgulamak isteriz.

Pandemi koşulları bir çok mesleği zor durumda bıraktığı gibi zaten çok zor koşullarda yapılmaya çalışılan Avukatlık mesleğini, meslektaşların ekonomik ve çalışma koşullarını da çok daha zorlaştırmış adeta mesleğin icra kabiliyetini ortadan kaldıracak noktaya getirmiştir. Pandemi döneminde artan zor koşulları mesleki dayanışma ve Baromuz kaynaklarının verimli kullanması ile atlatmaya çalışsak dahi bunların yetersiz kaldığının farkındayız. Önümüzdeki dönemde, imkanlarımız dahilinde Amasya Barosu olarak meslektaşlarımızın tüm sıkıntılarında yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Ağır Pandemi süreci yaşanırken ve mesleki sorunların çözümü için Siyasal İktidardan bir yakınlık beklenirken bir baromuzun yaptığı açıklama bahane edilmek suretiyle TBMM’ne verilen Baroların yapısı ve seçim sistemlerini değiştiren, Yargının Barolar eliyle siyasallaşmasına ve Baroların yapısını zayıflatmaya yani savunma mesleğinin güçsüzleştirecek yasa değişikliğinin tüm barolarımız ve Avukatların çok büyük bir çoğunluğunun direnişine ve karşı durmasına rağmen yasalaşması Meslek Camiamızda büyük tepki ile karşılanmış, karşılanmaya da devam etmektedir. Bu akıl dışı Yasal düzenlemenin Anayasa Mahkemesince İPTAL edileceğine inancımızı korumaya devam etmekteyiz.

Öte yandan yargının artan sorunları ve özellikle yargı bağımsızlığını ortadan kaldırıcı tavır ve tutumlar ile yargıya güvenin azaldığı, Adil yargılama ilkesini bertaraf edici gelişmeler ile yargının Adil olmasının yanında Adil görünmesi ilkelerinin de dikkate alınmadığı bir dönemden geçilmektedir. Adaletin yargıda aranması yerine sosyal medya ve siyaset kurumları üzerinden aranmasının Türk Yargı sistemi için telafisi mümkün olmayan hasarlar bırakacağını ve toplumsal barışı tehdit edeceğini açık bir şekilde görmekteyiz. Hiçbir şekilde ölüm orucunu kabul etmemekle birlikte bu dönemde sırf adil yargılanma isteği için bir meslektaşımızın ölüm orucu nedeni ile hayatını kaybetmesini de bu dönemin acı bir tablosu olarak değerlendirmekteyiz. Sorumlu tüm siyasetçileri ve kurumlar ile Yargının üst belirleyicilerini yargı üzerindeki olumsuz baskı ve sorunlar karşısında bir kez daha görevlerini yapmaya davet ederken, adil yargılanmanın sağlanması için büyük çaba sarfeden meslektaşlarımızın gayretlerini taktir ile karşılamaktayız. Biz Avukatlar tüm olumsuz koşullara karşın cübbemizi iliklemeden görevimizin bilinç ve sorumluluğu ile Hukuk Devletinin yaşaması için çalışmaya devam edeceğiz.

Devletin, terör ile hukuk içerisinde yapmış olduğu mücadeleye desteğimiz devam ederken, bu uğurda yaşamlarını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet kederli Aileleri ve Türk Milletine başsağlığı dileklerimizi tekrarlıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Doğu Akdeniz de sürdürdüğü petrol ve petrol türevlerini arama çalışmalarını destekliyor, bağımsız bir ülke refleksi ve duruşunun yanında olduğumuzu da vurguluyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz tüm olumsuz koşullara karşın yeni Adli Yılın bir önceki yılı aratmayacak verimlilikte geçmesini diliyor, tüm meslektaşlarımıza sağlıklı ve başarılı bir Adli Yıl temennisinde bulunuyoruz.” Diye konuştu.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X