Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

İzinsiz Yabancı İşçi Çalıştırana 10 bin 812 Lira Ceza

Amasya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, Yabancı Uyruklu Çalışanlar İçin Çalışma İzni Alınması gerektiğini belirterek, Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştırılması durumunda işverene 10.812 TL’ye kadar (2020 yılı için) idari para cezası uygulanır dedi.

İzinsiz Yabancı İşçi Çalıştırana 10 bin 812 Lira Ceza
İzinsiz Yabancı İşçi Çalıştırana 10 bin 812 Lira Ceza Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Amasya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, Yabancı Uyruklu Çalışanlar İçin Çalışma İzni Alınması gerektiğini belirterek,  Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştırılması durumunda işverene 10.812 TL’ye kadar (2020 yılı için) idari para cezası uygulanır dedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yurt Şenel, “İşverenlerce çalıştırılacak kişi yabancı uyruklu ise önceden çalışma izni alınması gerekmektedir.

Çalışma izni talep edilen işyerinde en az 5 kişi T.C. vatandaşının istihdamı zorunludur. Aynı işyerinde birden fazla yabancı için çalışma izni talebinde bulunulması durumunda, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı ayrı 5 T.C. vatandaşı istihdamı aranacaktır.

İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL veya brüt satışlarının en az 800.000 TL veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir.

Dernek ve vakıflarda çalışacak yabancılara ilişkin izin taleplerinde 2 nci madde, yabancı devlet havayollarının Türkiye temsilciliklerinde, eğitim sektörü ve ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ise, 2 inci ve 3 üncü maddeler uygulanmaz.

Eğlence sektörünün ve turizm-animasyon organizasyon firmalarının uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerinde istihdam edilecek yabancılar için en az 10 T.C. vatandaşı çalıştırılması halinde her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır.

İşveren tarafından yabancıya ödeneceği beyan edilen aylık ücret miktarının yabancının görev ve yetkinliği ile bağdaşır seviyede olması zorunludur. Buna göre, yabancıya ödenecek ücretin en az başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenen seviyede olması gerekir.
Çalışma izni değerlendirme kriterlerine tabi olmayan yabancılar aşağıda belirtilmiş olup, burada belirtilen yabancıların çalışabilmeleri için çalışma izni almaları zorunludur dedi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X