DİĞER
Giriş Tarihi : 18-05-2021 13:42   Güncelleme : 18-05-2021 13:42

Takat'ta Keneler İnsanların Üzerinde Geziyor

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının kaynağı olan keneler mevsimin değişmesi ile birlikte ortaya çıktı ve tehlike saçmaya başladı. Yeşilyurt ilçesine bağlı Çırdak Mahallesinde keneler evlerin çevresi ve çobanların giysileri üzerinde dolaşırken görüntülendi.

Takat'ta Keneler İnsanların Üzerinde Geziyor

  Yaz ile birlikte kene kabusu Tokat’ta yeniden hortladı. Yeşilyurt ilçesine bağlı Çırdak Mahallesinde artış gösteren kenelerden bazıları evlerin çevresinde ve insanların üzerinde görüntülendi. Tedirgin olan vatandaşları devletten yardım istedi.

  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının kaynağı olan keneler mevsimin değişmesi ile birlikte ortaya çıktı ve tehlike saçmaya başladı. Yeşilyurt ilçesine bağlı Çırdak Mahallesi de kene istilasına nasibini alan bölgelerden biri.  Evlerinin çevresi ve çobanların giysileri üzerinde dolaşırken görüntülenen keneler insanları ürkütüyor.

  İnsanlardan çok büyükbaş ve küçükbaş hayvanların üzerine tutunan keneler nedeniyle besiciler hayvanları sağmaktan imtina ediyor. Evlerin yakınlarına kadar gelen kenelerden kurtulmak isteyen vatandaşlar önlem alınması istiyor.

  Büyükbaş hayvanlarda kullanılmak için gönderilen ilaçların yetersiz olduğunu söyleyen Çıkrık Mahalle Muhtarı Mahmut Sağır, “Köyümüz hayvancılıkla geçiniyor. En az 2 bin 200’e yakın büyükbaş hayvan var. Buna nazaran 42 tane kene ilacı geldi. Bu yeterli bir çözüm değil. Bu konuda duyarlı olunmasını istiyorum. Daha bir hafta önce yanı başımızdaki köyden bir vatandaşımız keneden vefat etti. O nedenle bölgemizde kene sık görüldüğünden gerekli tedbirlerin yoğunlaştırılmasını yetkililerden rica ediyoruz. Bizim bölgemiz kenenin yatağımı bilemiyorum. O nedenle sesimizin gerekli yerlere duyurulmasını istiyorum” diye konuştu. Besicilik yapan Mustafa Parlak ise ineklere kene tutunması nedeni ile hayvanları sağamaz duruma geldiklerini kaydetti.

10 kişi tedavi görüyor

 Öte yandan;  yaklaşık bir aylık süreçte Tokat’ta  kene vakalarında artış yaşanıyor. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 1’i yoğun bakımda olmak üzere 11 hastanın tedavisi devam ediyor. Bir hafta önce yaşanan olayda ise 6 çocuk babası Hüseyin Sapsağlam (58) kene tutunması sonucu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.