GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-12-2021 15:50

  Güncelleme : 03-12-2021 15:50

Ekmeğe zam yolda

Çorum'da ekmeğe bugün itibariyle 50 kuruş zam geldi. Zamla birlikte ekmeğin satış fiyatı 2.25 TL'ye yükseldi.

Ekmeğe zam yolda

Çorum'da uzun süredir konuşulan ekmek zammı bugün itibarıyla uygulanmaya başlandı. Çorum'da ekmek artık 2,25 liraya satılılıyor.
Ekmek üretiminde kullanılan unda, mayada ve diğer maliyetlerdeki artışlar nedeniyle ekmeğin 2,25 TL’den satılması uygun görüldü.

MALİYETLER ARTTI
Geçtiğimiz günlerde CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız'ın fırıncı esnafı ziyaretinde konuşan esnaflar, artan maliyetlerden dolayı zarar ettiklerini, Kasım ayının başında 1 torba unu 220 liradan alırken, bugün 340 liradan aldıklarını, una gelen yüksek zamların yanı sıra maya, susam, doğalgaz, odun, kömür, akaryakıt, elektrik, poşet ve ambalaj malzemelerine de yüksek oranda zam geldiğini, üretim maliyetinin 2 katına çıktığını belirterek, “Gelen zamları ekmeğe yansıtamıyoruz. Ekmeği şu anda maliyetinin çok altında bir fiyatla, 1,75 TL’den satıyoruz. Bu da bizi kurtarmıyor. Fırıncı esnafına devlet desteği olmalı, esnafın korunması için gereken tüm tedbirler alınmalıdır. Bunun yanı sıra halkımızın da kaliteli ve uygun fiyatla ekmek alması sağlanmalı. Bunun yolu fırıncı esnafına verilecek desteklerle mümkündür” ifadelerini kullanmışlardı.

EKMEĞİN MALİYETİ 2,60 TL
Fırıncı esnafı, Ağustos ayında 200 gramlık ekmeğin maliyetinin 1.75 lira iken Kasım ayı başında 2.25’e, bugün itibariyle de 2.60’a çıktığını, maliyeti ekmek fiyatlarına yansıtamadıklarını dile getirerek, “yaptığımız iş halkın ekmeğini üretmek. Zarar etsek dahi bırakılabilecek bir meslek değil. Fırıncılık aynı zamanda milli bir görev. Birçok arkadaşımız işyerini kapattı veya kapatacak duruma geldi. Fırıncı esnafının sesine bir an önce kulak verilmelidir” ifadelerine yer verdiler