05 com tr Haber | Amasya Gazetesi - Son Dakika
HV
12 NİSAN Cuma 19:05

Anayasa Mahkemesi Numara Taşımanın Mülkiyet Hakkı İhlali Olduğuna Hükmetti

Anayasa Mahkemesi, emsal kararlarını açıklamaya devam ederken cep telefonu hattı olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli bir karar aldı.

Bölgesel Haber
Giriş Tarihi : 23-02-2024 17:33
Anayasa Mahkemesi Numara Taşımanın Mülkiyet Hakkı İhlali Olduğuna Hükmetti

  Son dönemde yaşanan zamların cep telefonu hatlarını da etkilemesiyle birlikte pek çok operatörde internet ve konuşma ücretlerinde rekor artışlar yaşanmıştı.

  Bu durumdan etkilenmek istemeyen kişiler daha uygun tarifeler sunan diğer operatörlere geçmeye başlamıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar ile numara taşımanın mülkiyet hakkı ihlali olduğuna hükmedildi.

 Bu tartışmalı konuda Anayasa Mahkemesi'nin nasıl bir karar vereceği merak konusu olmuştu. Operatörler, mahkemeye 25 yıllığına kapatılan kodların diğer şirketlere açılmasının kendileri açısından mali riskler doğurabileceğini ifade etmişti.

 Yüksek Mahkeme, operatörleri haklı buldu ve numara taşımanın ekonomik hakları kısıtlayacağını ve mülkiyet hakkına müdahale anlamına geleceğini belirtti.

açıklamasında, "2008 yılında yapılan değişiklik öncesine ilişkin olarak idarenin doğrudan numara taşınabilirliğine ilişkin açık bir kanuni düzenleme ihdas etmeden yönetmelikle mezkur müesseseye uygulanırlık kazandırılmasının kanun hükmünün öngörülebilir olmayan genişletici yorumuna dayandığı" ifade edildi.

Dolayısıyla mülkiyet hakkına yapılan müdahalenin Anayasa'nın 13. ve 35. maddelerine aykırı olduğu sonucuna varıldı.

Erhan GÜNDÜZErhan GÜNDÜZ

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert