Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Saldırıcıer, Karayaka kuzusunun coğrafi tescilini Tokat protokolüyle kahvaltıda duyurdu.

  Erbaa merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karayaka’da beldesinde tescil heyecanı yaşanıyor. Türkiye’nin diğer bölgelerinde bulunmayan özel bir koyun türü olan “Karayaka” benzersiz özelliklere sahip. Irkın en belirgin özelliği ise kuyruk yağının olmaması ve bu yağın vücuda yayılması. Özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken koyun ırkının Karayaka adıyla tescili için yapılan başvuru sonuçlandı. Devlet koruması altında olan “Karayaka” ırkı onaylanarak tescillendi.

  Karayaka kuzusunun coğrafi işaret almasının ardından Tokat’ta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin davetiyle geride bırakılan hafta sonu bir kahvaltı etkinliği yapıldı. Tokat protokolünün katılımıyla Karayaka kuzusunun coğrafi işaret aldığı kamuoyuna duyuruldu. Birlik Başkanı Turan Saldırıcıer ve yönetim kurulunun davetine Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat Milletvekilleri Cüneyt Aldemir ve Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da katıldı.