Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından getirilen yeni bir düzenleme ile genişletiliyor. 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek olan Kısmen Ödeme Uygulaması sayesinde, BES katılımcıları, hesaplarında birikmiş olan devlet katkılarını da içeren meblağları, evlenme, ev satın alma veya doğal afet gibi durumlar için başvurarak çekebilecekler. Uygulama ile vatandaşların yaşamın dönüm noktalarında karşılaşabilecekleri finansal zorluklara karşı sistem içerisinde bir çözüm sunarken, aynı zamanda tasarruflarını sürdürmelerine ve BES haklarından vazgeçmemelerine olanak tanıyacak.

EN AZ BEŞ YIL ŞARTI

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan ve birden fazla sözleşmeye sahip bireyler için yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre, her bir katılımcıya yalnızca tek bir başvuru yapma hakkı verilecek. Ancak, doğal afetler gibi istisnai durumlar dışında, daha önceden kısmi ödeme almış olan katılımcıların, son kısmi ödeme aldıkları tarihten itibaren beş yıl geçmiş olması gerekecek yeni bir başvuru için. Ayrıca, ilk kez kısmi ödeme talebinde bulunacak olan katılımcıların da sistemde en az beş yıl bulunmuş olmaları şart koşulacak.

ASGARİ ÜCRETİN BEŞ KATI

SEDDK, süre şartının yanı sıra katkı payı ödemeleri için de bazı kriterler belirledi. İşte Kısmen Ödeme Uygulaması'nda merak edilenler...

1- KISMEN ÖDEME UYGULAMASI NEDİR?

BES'te eğitim, evlilik, konut alımı, eğitim gibi durumlarda sistemden çıkmadan ve haklardan vazgeçmeden hesaplarda biriken tutarların devlet katkısı dahil alabilme hakkı sağlayan uygulama.

2- HESAPLARIMDAKİ BİRİKİMİN NE KADARINI ALABİLİRİM, NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Katılımcılar birikimlerinin yüzde 50'ye kadar kısmını alabilir. Sözleşmesi bulunan emeklilik şirketleri ile iletişime geçerek başvuruda bulunabilir.

3- BAŞVURU NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Emeklilik şirketleri, kısmen ödeme başvurusunun kabul veya ret sonucunu, formun ulaştığı tarihten itibaren üç iş günü içinde elektronik iletişim araçlarıyla katılımcıya bildirir.

4- KISMEN ÖDEME BAŞVURUSUNDA ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Katılımcılar evlilik, konut ve doğal afet için sadece bir kez ödeme alabilir. Doğal afette kısmen ödeme için tarih ve miktar şartına bakılmaz. Kısmen ödeme için ilk başvuru sistemdeki 5. yıldan itibaren ve aylık asgari ücretin en az 5 katı ödeme gerçekleştirilmesi halinde yapılabilir. Katılımcı evlilik için kısmen ödeme aldıysa, konut için kısmen ödemeyi en az beş yıl sonra ve aylık asgari ücretin en az 5 katı ödeme yaptığı takdirde alabilir. Konut için ödeme alındıysa, evlilik için de aynı şartlar geçerli olur. Birden fazla BES sözleşmesi bulunanlar için bir başvuru hakkı olacak.

 

5- BAŞVURU SIRASINDA HANGİ BELGELER TALEP EDİLİYOR?

Konut alımı için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan web tapu ile üretilen doğrulama kodunun bulunduğu tapu belgesi nüshası sunulur. Evlilik hali için e-Devlet sistemi ile üretilen ve üzerinde doğrulama kodu bulunan nüfus kayıt örneği, doğal afet için afetin gerçekleşmesi sonrası SEDDK tarafından duyurulan belge ibraz edilir.

6- KONUT ALMADAN VEYA EVLENMEDEN ÖNCE BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM, SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Katılımcı istenilen belgeleri başvuru sırasında teslim eder. Başvurusu onaylanıp ödeme alan katılımcılar ödeme aldıktan 2 ay sonrasına kadar konut alındığına ya da evlenildiğine dair belgeleri şirkete ileterek başvuru işlemlerini tamamlamakla yükümlü olur. Evlilik ya da konut alımı başvuru tarihinden önce gerçekleşmişse 2 ay öncesine kadar bu belgeler geçerli olur.

7- BAŞVURUMUN ONAYLANMASI DURUMUNDA KISMEN ÖDEME TUTARI NE ZAMAN HESABIMA YATIRILACAK?

Kısmen ödeme tutarları, en geç tüm fon paylarının nakde dönüştüğü günü takip eden ilk iş gününde hesaba yatar.

8- BAŞVURUM ONAYLANDI FAKAT KISMEN ÖDEME TUTARI HESABIMA YATIRILMADI. NE YAPMALIYIM?

Nakde dönüştürülmüş tutar herhangi bir sebeple 10 iş günü içinde ödenememesi ve kısmen ödemenin gerçekleştirilememesi durumunda başvuru yapılmamış sayılır. Katılımcı durumu bildirerek yeniden başvuru yapabilir.

9- İSTENİLEN BELGELERİ SÜRESİNDE TAMAMLAMAZSAM NE OLUR?

Başvurularda, kısmen ödeme hallerinin oluşmaması veya 2 ay içinde gerekli belgelerin sunulmaması halinde kısmen ödeme hakkı kullanılmış sayılır ve ödenen tutarın yüzde 30'u devlet katkısı hesabından düşülür.

10- TAAHHÜTNAMEYİ YERİNE GETİREMEDİM. NE OLACAK?

Katılımcı BES sözleşmesini, 3 yıllık taahhüt süresi içerisinde emeklilik, vefat veya maluliyet dışında sonlandırması durumunda, kısmen ödeme kapsamında aldığı devlet katkısı tutarı faiziyle tahsil edilir.