Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen E-Rapor uygulaması, muayene raporlarını dijital ortamda sunarak çevreye katkıda bulunmayı ve zaman tasarrufu sağlamayı amaçlıyor. Bu uygulama, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın da desteğiyle çevreci bir hizmet sunmayı hedefliyor.

TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan muayenelerin ardından verilen kağıt raporlar tarih olacak, böylece yaklaşık olarak 112 ton kağıt tasarrufu sağlanacak.

ELEKTRONİK ORTAMDAN İLETİLECEK

TÜVTÜRK tarafından yapılan bu açıklamaya göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın da desteklediği uygulamada, daha çevreci bir hizmet sunmak için muayene raporları elektronik ortamdan araç sahiplerine iletilmeye başlanacak.

 

BÜYÜK TASARRUF SAĞLANACAK

Son dönemde hayata geçirilen bu yeni uygulama ile araçların TÜVTÜRK istasyonlarında muayene sonrasında kağıt formatta verilen raporlar artık tarih olacak, böylece yaklaşık olarak 112 ton kağıt tasarrufu sağlanacak.

Bu uygulama sayesinde, 1904 ağaç kesilmekten kurtarılacak, yani yaklaşık olarak 7 bin 840 metrekarelik bir çam alanı tahrip olmaktan kurtarılacak.

E-DEVLET ÜZERİNDEN DE GÖRÜNTÜLENEBİLECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yürürlüğe konan Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayene Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesinde yapılan bu değişiklikle birlikte, muayene sonucu verilen raporlar artık araç sahiplerine SMS ve e-posta yoluyla iletiliyor.

Bu değişiklikle birlikte araç sahipleri, muayene olan araçlarına ait raporları e-Devlet uygulaması üzerinden de görüntüleyebilecekler.