Konut kredisi faizlerinin hızla yükselmesi, ev sahibi olma hayallerini ertelemek zorunda bırakan vatandaşlar için Ziraat Bankası yeni bir çözüm sunuyor.

Ziraat Bankası "Ortak Konut Kredisi" adını verdiği yenilikçi kredi modeli ile banka, birden fazla kişinin gelirlerini birleştirerek daha yüksek kredi tutarlarına ve uygun faiz oranlarına ulaşabilme imkanı sağlıyor.

 Ziraat Bankası, konut sahibi olmak isteyenlere yeni bir imkan sunuyor. Ortak Konut Kredisi ile en az 2, en fazla 5 kişi bir araya gelerek daha yüksek kredi tutarlarına ulaşabilecek ve aylık taksit yükünü hafifletebilecek.

ORTAK KONUT KREDİSİ’NİN AVANTAJLARI

Ortak Konut Kredisi ile vatandaşlara sağlanacak avantajlar ve özellikleri şöyle:

Krediye konu olan gayrimenkule ipotek konuluyor.

Banka, gerekli gördüğü zaman ek teminat talebinde bulunabiliyor.

Kredi kullananlara hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası seçenekleri sunuluyor.

 

Örneğin, 200.000 TL tutarında kredi çeken bir bireyin 36 ay vade ile aylık ödemesi 11.000 TL iken, bu miktar Ortak Konut Kredisi ile beş kişi arasında paylaşıldığında kişi başına düşen aylık ödeme 2.200 TL'ye düşmektedir. Bu durum, kredinin erişilebilirliğini ve yönetilebilirliğini artırarak, daha fazla kişinin ev sahibi olmasını mümkün kılıyor.

BAŞVURU DETAYLARI

Ortak Konut Kredisi başvurusu için en az 2, en fazla 5 kişinin bir araya gelmesi gerekmektedir. Kredi miktarı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı ekspertiz firmalarının belirlediği konut değeri baz alınarak hesaplanır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen maksimum kredi miktarına uygun olarak işlem yapılır.

Yüksek faiz oranları nedeniyle tek başına konut kredisi alması zor olanlar için büyük bir fırsat sunan bu kredi modeli, ev sahibi olmak isteyenler için önemli bir çözüm sunuyor.

Ortak Konut Kredisi, ödeme yükünü hafifleterek, daha fazla kişinin ev sahibi olmasına olanak tanıyor