Sene başında emeklilere yapılan yüzde 49,25 zam oranı ile birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye yükseldi. Maaşlara yapılan zam kısa sürede erirken emekli ay sonunu getirmekte zorluk çekiyor.

Bu süreçte maaşlarında iyileştirme bekleyen emekliler hükümetin atacağı adımları bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aylar önce bu yılın emeklilerin yılı olarak ilan etmesini hatırlatan emeklilerin ekonomik durumu sandığa yansımış AK Parti ilk defa bir seçimde ikinci parti konumuna düştü.

Emekliler ile ilgili bir takım çalışmalar yapıldığı ifade edilse de henüz konuya ilişkin resmi açıklama gelmedi. Kurban bayramında ikramiye ile birlikte 13 bin TL maaş alacak olan emekliler bu maaş ile bayramı nasıl geçireceklerini kara kara düşünüyor.

Milyonlarca kişi ise gözlerini Temmuz ayına çevirdi. Yasaya göre memur ve emeklilere Temmuz ayında enflasyon farkı baz alınarak maaşlarına iyileştirme yapılacak.

Dört aylık enflasyon farkı Nisan ayında 18,72 olarak kaydedilirken, uzman isimler bu rakamın Temmuz ayında yüzde 25’e kadar dayanacağını ifade ediyor. Böylece Temmuz ayında emeklilere yüzde 20-25 arasında zam bekleniyor.

EMEKLİ MAAŞI DÜŞÜK OLANLAR DİKKAT

Bu tartışmalar sürerken emekli maaşları ile ilgili kritik detay ortaya çıktı. Yasal düzenlemeyle milyonlarca emekli taban aylık olarak 10 bin lira alıyor. Ancak, gerçekte bazı emeklilerin maaşları 7 bin lira seviyelerine kadar düşebiliyor.

Kulislerden gelen bilgilere göre, Temmuz ayında yapılması planlanan ek zammın sadece kök maaşlara yansıması, milyonlarca emeklinin eline geçen paranın hiç artmaması anlamına geldiği ifade ediliyor. Geçen sene Temmuz ayında hükümet, emeklilere verilen yüzde 25'lik zammı kök maaşlara uygulamış ve en düşük emekli maaşında herhangi bir artış yaşanmamıştı.

Eğer Temmuz ayında ekonomi yönetimi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da aynı uygulamayı sürdürürmeye devam ederse, taban aylığı 10 bin liranın altında olan emeklilerin Temmuz ayında yapılacak zamdan faydalanamayacağı iddia ediliyor.