Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, FAST Güvenli Ödeme işlemi Katman Servisi’ni devreye aldı. İlk etapta ikinci el araç alım-satımlarında kullanılacak olan bu ödeme sisteminin limiti 2 milyon TL olarak belirlendi.

Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, onay ve tescil gerektiren ödeme işlemlerinde güvenli bir ortam sunmayı amaçlayan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, 31 Mayıs 2024 itibarıyla devreye girdi. Bu servis, ikinci el araç alım-satımı başta olmak üzere, güvence gerektiren çeşitli iş modellerinde kullanılabilecek.

MERKEZ BANKASI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA:

"FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır.

Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir.

LİMİT 2 MİLYON TL OLARAK BELİRLENDİ

FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecektir.

Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin de FAST Sisteminin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağı öngörülmektedir."