Bölgemizdeki genel ve ortak adı “Menevcer” olan bitki ile ilgili olarak vereceğim bilgiler, 40 yılı geçen bir zaman sürecinde yaptığım gözlem, inceleme, araştırma ve takiplerim sonucu elde ettiğim tespitlerimdir.

Ege bölgemizde Kedirgen ya da Sarmaşık olarak isimlendirilen bitkiye, bölgemizde genel olarak Menevcer denilmektedir.

Bu arada, 200 kadar akrabası olduğu bilinen ürünümüzün 20 türü insan tüketimine uygun olup, endüstriyel adına KUŞKONMAZ (Latince adı Asparagus Officinalis) denilen türü ülkemizde de büyük AVM'ler ile anlaşmalı olarak üretilmektedir.

Özellikle 350 ile 700 rakımlar arasında makilik sahalarda ve çalılıklarda bulunur. Irmak kenarlarındaki kumsal alanlarda yetişenleri varsa da lezzet ve nefasetleri beğenilmez. Bunlar genellikle boyları kısa, kalın ve kök yapıları yükseltilerde yetişenlerden çok farklıdır.

Maki bitki örtüsü ve çalılıklarda bulunanların kökleri çok ilginçtir. Aynen az pişirilmiş spagetti makarna topuna benzer. Doğada böyle bir kök yapısını “Mısır” bitkisinde de görebilirsiniz. Benim bu kanıya varmamın nedeni, evimde haşlanan ve severek içtiğim menevcer suyunun kokusunu, haşlanmış mısır kokusuna benzetmem sonucu olmuştur. Bu tespitimden sonra yerine giderek yaptığım gözlemde iki kök yapısının fiziki olarak birbirine benzediğini hayretle gördüm.

Menevcer ile olan meşguliyetim 400-500 rakımlı bahçemde 12 Eylül Ara Dönemi ile başlamak zorunda kaldığım tarım işlerim esnasında başladı. Başlarda sahada fazla olmayan menevcerlerin yerini, otomobil lastiği büyüklüğünde ocaklar haline getirerek hem yağmur sularından daha çok faydalanmasını, hem de yeteri kadar gübre vererek gıda almasını sağladım. Ve giderek zaman içerisinde bir defada 20 adede kadar ürün veren ocaklarım oldu.

Anadolu’da yaygın bir ENDEMİK olan ve Zambak ailesinden gelen menevcer, 15-25 yıl olan ömrü boyunca ürettiği tohumları ile neslini devam ettiren, maliyeti az ve külfeti olmayan özgün bir doğa ürünüdür. Eğer Amasya ve havalisinde 350-700 rakımları arasında bir bahçeniz varsa, ister sonbaharda toplayacağınız menevcer püsküllerinin içindeki kırmızı tohumları, ister satıcısından alacağınız tohumları ekerek kendi yerinizde tarımını yapacağınız menevcer bahçeniz olabilir.

Pek çok vitamin ve mineralleri ile besin değeri yüksek olan şifalı bitkimiz menevcerin tek kusuru kanda pıhtı artırıcı özelliğinin olması; o nedenle kan sulandırıcı ilaç almakta olanların doktorlarına danışarak tüketmeleri doğru olacaktır.

Güzel günlerde, güzel afiyetleriniz olsun.