Türkiye'de kira ücretlerinin artması ve ev sahiplerinin beyanname vermeme sorunu, barınma krizine dönüşmüş durumda bu duruma çözüm olarak "eDevlet üzerinden kira sözleşmesi" dönemi başlıyor.

TBMM, Ramazan Bayramı tatilinin ardından hızla çalışmalara başlayacak.

Öncelikli gündem maddelerinden biri yüzde 25 kira artışı sınırının kaldırılması ve vergi istisnaları ile indirim oranlarının gözden geçirilmesi olacak.

Ayrıca, kayıtdışılıkla mücadele kapsamında tüm kira sözleşmelerinin e-Devlet üzerine taşınması düzenlemesi de TBMM'de görüşülerek karara bağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira geliri olanlara yönelik "pişmanlık" çağrısında bulundu.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergide uyumu artırmak için yaptığı çalışmalara da değinen Şimşek, kira geliri elde eden mükelleflerin tespiti ve bilgilendirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığını açıkladı.

Bu kapsamda, bankalar, sigorta şirketleri, tapu ve nüfus idarelerinden elde edilen bilgilerle yaklaşık 1,5 milyon konutun kiraya verildiğinin tespit edildiğini belirtti.

Ayrıca, beyanname veren mükellef sayısında önemli bir artış olduğunu ve bu yıl beyan edilen matrah ile vergi tutarlarının rekor seviyeye ulaştığını ifade etti.

Şimşek, vergi kaçakçılığıyla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini vurgulayarak, vergi kaybının önlenmesi ve vergi adaletinin sağlanması için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Bu çerçevede, kira denetimlerinin kapsamlı bir şekilde sürdürüldüğünü ve vergi kaçağına göz açtırılmayacağını vurguladı.